0 800 600 002 063 762 44 46
Наявність у містах
Відстежити замовлення
ІбісВсі записиВи тут: Пекуче питання
Категорії

Пекуче питання

Пекуче питання

Тема самооборони актуальна завжди. Вона стосується кожного і періодично нагадує про себе в найрізноманітніших життєвих ситуаціях.

Багато хто вважає, що травматична зброя могла б стати своєрідною панацеєю — однак, по-перше, далеко не кожен має право і кошти на придбання, а по-друге, чисто психологічно не кожен зможе нею скористатися навіть у ситуації, коли його життя та здоров'я перебувають під загрозою. Виходячи з цього, розумним рішенням буде звернути увагу на не менш ефективні, до того ж, більш доступні засоби самооборони — газові балончики, один з найбільш популярних засобів самооборони в світі. Ними користуються мільйони звичайних громадян, а також співробітники правоохоронних органів. Переваги їх у компактності, ефективності дії, а також простоті придбання, оскільки для цього не потрібна наявність спеціального дозволу, як, наприклад, у випадку з травматичною зброєю. Крім того, в умовах не самого досконалого законодавства в державі, застосування травматичної або холодної зброї може призвести до нанесення надмірного шкоди здоров'ю агресора — і, як наслідок, до великих проблем для власника пістолета або ножа. А це вже серйозна проблема, оскільки існує чимало прецедентів з перевищенням засобів необхідної самооборони, що призвели до непоправних наслідків для здоров'я або навіть смерті людини. Такі наслідки суперечать моральним засадам сучасного суспільства, де здоров'я і життя людини, навіть якщо він виступає в ролі агресора, є найвищою соціальною цінністю.

Газова альтернатива

Газовий балончик призначений для короткочасного стримування потенційно небезпечних суб'єктів від активних дій за рахунок застосування сльозоточивих речовин, які називаються іритантами. Дія іритантів не завдає непоправної шкоди здоров'ю — замість цього вони викликають короткочасні больові відчуття, які проявляються в порушенні дихання, сильному подразненні шкіри, а також слизової оболонки очей і носоглотки. Час, на який буде нейтралізований агресор, варіюється від декількох хвилин до декількох годин в залежності від його фізіології, а також від типу балончика.

Пекуче питання

Завдяки кліпсі балончик завжди буде під рукою

Таким чином, на відміну від травматичної або холодної зброї, газові балончики мають дуже серйозну перевагу — зворотністю наслідків по відношенню до нападника. Користуватися газовим балончиком дуже просто, багато хто з нас, а особливо жінки, роблять це майже кожен день з іншими розпилювачами — лаком для волосся, дезодорантами, туалетною водою і т. і. Елементарність процесу зводить до мінімуму психологічний ступор у разі застосування газового балончика проти людини або агресивно налаштованої тварини. Єдиною конструктивною відмінністю газових балончиків від інших аерозолів, що використовуються в мирних цілях, є наявність запобіжника, основне завдання якого — усунення ймовірності випадкового розпилення. Існує кілька видів запобіжників, проте всі вони дуже прості у використанні. Обумовлено це тим, що у разі необхідності застосування газового балончика у людини не повинно виникнути труднощів з приведенням його в бойове положення. Наприклад, в Pepper KO FOG запобіжник — це кришка над кнопкою, яку потрібно підняти; в лінійці Sabre Red запобіжником виступає важіль, який відводиться в сторону. У найбільш простих моделях газових балончиків захистом від випадкового розпилення служить пластикова пломба, яку необхідно зірвати перед використанням. Як бачите, для кожного користувача знайдеться найбільш підходящий для нього механізм.

Трохи історії

Своєю появою сучасні газові балончики зобов'язані 29-річному винахіднику з Піттсбурга Аллану Лі Літману (Allan Lee Litman). Слід зазначити, що Аллан аж до свого головного винаходу був не дуже успішним. У списку його творінь є фільтр, ІЧ-стерилізатор дитячих пляшечок і гриль для бекону. Тим не менш, молодий чоловік зумів опинитися в потрібний час у потрібному місці — вкрай вдале поєднання для добрих починань. Отже, середина 60-х років минулого століття, Піттсбург, штат Пенсільванія, США. У той час повним ходом йшла сумно відома війна у В'єтнамі, яка стала каталізатором масових демонстрацій у Сполучених Штатах. В країні суттєво зріс рівень злочинності — що, у свою чергу, безпосередньо торкнулося Аллана Літмана і його дружини Доріс. Якось увечері одного з колег Доріс пограбували прямо на вулиці, що і спонукало Аллана задуматися про інструменти, якими змогла б скористатися його дружина в цілях самооборони.

Пекуче питання

Поліцейські Окленда використовують газові балончики під час демонстрації «Stop the draft week» (16 жовтня 1967 р.)

Вибір припав на аерозольний балончик, який мав бути наповнений речовиною, здатною нейтралізувати нападника. Експериментуючи з різноманітними хімікатами (в числі яких були гас, фреон і навіть сірчана кислота), винахідник зупинився на хлорацетофеноні (CN) — потужному сльозоточивому газі, який був синтезований військовими США у мікропорошковій формі ще в роки Другої світової війни. Новий інструмент самозахисту отримав назву Chemical mace (англ. — «Хімічна булава»). Згідно з газетними повідомленнями, така назва говорить, що хімічні речовини можуть «вирубувати» супротивника подібно до середньовічної булави — правда, без заподіяння фізичних травм. Через пару років, в 1967 р., новинка вже успішно застосовувалася правоохоронцями при розгонах натовпу демонстрантів по всій країні. Незважаючи на свою новизну і досить експериментальний характер, «Булава» не тільки довела своє право на існування, але й посприяла майбутньому розвитку галузі.

Наші реалії

Серед представлених на ринку України таких засобів самооборони найбільш популярною є продукція вітчизняного бренду «Еколог», а також зарубіжні Pepper KO (німецькою — Pfeffer KO) і Sabre Red, які вперше з'явилися в нашій країні тільки в цьому році. Українська торгова марка «Еколог» вже більше 20 років випускає різноманітні засоби самооборони, в число яких входять і газові балончики; з останніх найбільш масовими є «Терен» і «Перець». Продукція вітчизняного бренду широко використовується цивільним населенням, а також співробітниками силових відомств України. Американська компанія Sabre є найбільшим у світі виробником газових балончиків для самозахисту, а також найбільшим їх постачальником для співробітників правоохоронних органів з 40-річним досвідом у сфері створення інструментів для самозахисту. Девіз компанії: «Змушуємо дорослих чоловіків плакати з 1975 року». Погодьтеся, звучить досить комічно — однак цей слоган найкращим чином свідчить про ефективність продукції фірми.

Пекуче питання  Пекуче питання  Пекуче питання

Запобіжник виключає випадкове розпилення в сумці або кишені

Німецька компанія Ballistol, що випускає балончики Pepper KO, більш відома своїми засобами для чищення та догляду за зброєю. Вже більше 100 років продукція Ballistol асоціюється у стрільців зі словом «якість», що найкращим чином ілюструє статус компанії. Особливістю продукції газових балончиків Pepper KO і Sabre Red є те, що вони містять у собі підвищену дозу активної речовини — капсаїцину, або ОС (алкалоїд, що міститься в різних видах стручкового перцю та відповідає за пекучий смак). Капсаїцин — один з найбільш ефективних (якщо взагалі не найефективніший) активних речовин-іритантів для газових балончиків. В Україні вони поки що сертифіковані як засіб самозахисту від агресивних тварин.

Різниця — в деталях

Ефективність будь-якого газового балончика визначається його активною речовиною, яка «приборкує» нападника і «змушує його плакати», як свідчить девіз компанії Sabre. Як ми раніше згадували, перші газові балончики містили в собі іритант CN (хлорацетофенон), який через пару десятиліть був витіснений іншими іритантами — зокрема, OC і CS. Основною причиною заміни CN була його мала ефективність у випадку застосування по агресорам, які перебувають у стані алкогольного або наркотичного сп'яніння. Крім того, хлорацетофенон практично не діяв на тварин і був досить токсичний для людського організму. Проте початок було покладено — і прогрес не змусив себе чекати. В даний час найбільш популярним іритантом є ОС (Oleoresin Сарѕісum) — речовина природного походження, являє собою екстракт червоного перцю. Для отримання його зазвичай використовують особливо пекучі сорти перцю, наприклад, кайєнський.

На відміну від інших засобів оборони, газовий балончик не завдасть непоправної шкоди

До речі, першими використовувати перець в оборонних цілях стали індіанці племені карибів, які ще в XVI ст. застосували його проти іспанських конкістадорів. Ось як це описує зі слів учасників іспанський історик і натураліст Гонсало Фернандес де Овьєдо: «Попереду війська карибів йшли підлітки, і кожен ніс в одній руці горщик з палаючими вугіллями, а в іншій — мелений перець і кидав його у вогонь, а оскільки наступаючі перебували з підвітряного боку, то дим йшов на християн і заподіяв їм чималої шкоди, бо, вдихнувши того диму, ті починали безперервно чхати і тому ледь не втрачали розум». Ступінь фізіологічного впливу екстракту пекучого перцю залежить від його концентрації і пекучості початкової сировини. Наприклад, у балончиках Sabre Red і Pepper KO концентрація ОС становить 1,33% і 1,01% — чим і пояснюється особлива ефективність американського і німецького продукту в порівнянні з вітчизняним «Перцем», де це значення становить всього 0,24%. Слід також згадати, що капсаїцин ефективно діє і на тварин, і на людей, що знаходяться в сильному наркотичному або алкогольному сп'янінні. Змити його водою практично нереально, оскільки капсаїцин в ній просто не розчиняється. Час дії ОС може тривати до декількох годин.

Аерозольні газові балончики мають максимальний респіраторний ефект (на фото — «Перець-1Б»)

Другим за популярністю іритантом є морфолід пеларгонової кислоти (МПК), що використовується у балончиках «Терен» і «Шип». МПК — це синтетичний аналог капсаїцину, що діє схожим чином (також він подразнює очі і органи дихання). Діє МПК дещо м'якше, ніж капсаїцин, і тривалість його дії приблизно в два рази менше. Як і попередній іритант, він діє і на тварин, і на людей, що знаходяться в алкогольному або наркотичному сп'янінні. Крім МПК, в балончиках «Терен» використовується іритант CS. Він має властивості, подібні з МПК і капсаїцином при використанні проти людей — однак у випадку з людьми, які перебувають «під газом» або «під градусом» дія CS значно слабша; а на тварин CS практично не діє. Ця речовина використовується у балончики «Терен 4М» в поєднанні з МПК, завдяки чому ефект двох іритантів доповнює один одного. Більш потужним в порівнянні з попереднім іритантом є дибензоксазепин (CR або алгоген). Він має комплексну дію і практично вдвічі ефективніше, ніж CS. У людей CR викликає спазм очних м'язів, тимчасове погіршення зору, важку задишку і сильне подразнення слизової оболонки і шкіри. Через свою токсичність CR заборонений до застосування в ряді країн. Серед представлених в Україні засобів самозахисту CR присутній в балончиках «Кобра».

Тривалість має значення

Не менш важливим фактором, що впливає на ефективність газового балончика, є час його безперервної роботи. Простіше кажучи, чим довше балончик зможе продовжувати розпорошення іританту, тим більше потрапить на агресора, що прискорить його нейтралізацію. Як правило, чим більше балончик, тим довше він працює — однак тут є невеликий нюанс. Наприклад, балончик Sabre Red Compact, незважаючи на свої габарити, буде працювати цілих 20 секунд — що в п'ять разів довше, ніж більший «Терен-4». У даному випадку це досягається завдяки покращеною конструкцією клапана.

Перед використанням газового балончика обов'язково врахуйте напрям вітру

Об’єм балончика може варіюватися від скромних 15 мл, які легко помістяться в жіночій сумочці, до значних 100 мл і більше. Для зручності користувача деякі балони компанії Sabre мають спеціальне кріплення для рами велосипеда і спеціальний еластичний ремінь для закріплення на руці, дозволяючи велосипедисту або бігунові розташовувати засіб самозахисту в безпосередній близькості від себе. Для тих, хто звик все носити в кишенях, балончики Pepper KO і Sabre RED оснащені кишеньковою кліпсою. Якщо ви звикли зберігати балон в автомобілі — за нього можете не побоюватися, оскільки балончики витримують діапазон температур від -5 до 50 С, і це ніяк не впливає на їх працездатність, що ми і перевірили під час наших тестів.

Пекуче питання

Струменеві балончики (наприклад, Pepper KO Jet) у меншій мірі схильні до вітрового знесення, ніж аерозольні

Не менш важлива характеристика газових балончиків — спосіб розпилення активної речовини. Виділимо три основних типи розпилення: аерозольний, струминний (спрей) та гелевий. Аерозольне розпилення створює найширшу хмару і пляму контакту, завдяки чому вам буде найлегше поцілити в агресора. Крім того, аерозольні балончики мають максимальний респіраторний ефект — це означає, що нападник вдихне набагато більше газу, тим самим прискорюючи дію подразнюючої речовини. Однак слід враховувати той факт, що аерозольна газова хмара найбільше піддається вітровому знесенню. Максимальна дальність використання таких балонів — до 3 м, мінімальна — 1,5 м. Наступний тип — струминне розпилення. Як і випливає з назви, даний тип балончиків розпилює активну речовину свого роду вузьконаправленим струменем. Завдяки цьому струменю балончики набагато менше бояться вітрового зносу і можуть застосовуватися навіть у закритих приміщеннях без ризику для оточуючих. Ефективна дистанція ураження досягає 4 м, мінімальна становить 1,5-2 м.

Пекуче питання

Гелевий газовий балончик здатен доставити ударну дозу іританту на відстань до 4-5 м (на фото — Sabre Red Tactical Gel)

Третій тип розпилення — гелевий — реалізований тільки в останніх поколіннях газових балончиків. Таки можна застосовувати в закритому приміщенні і навіть при сильному вітрі, в будь-якому положенні: і під нахилом, і навіть перевернутими догори дном. Ефективна дистанція ураження — до 5 м. З урахуванням усього вищевикладеного можна підвести підсумки. Сучасні газові балончики — один з найбільш ефективних, простих і доступних засобів самозахисту. Ми сподіваємося, що наша публікація допомогла вам визначитися, на якому саме газовому балончику слід зупинити свій вибір.

Пекуче питання

В збройових магазинах України зустрічаються газові балончики як вітчизняного (Еколог), так і зарубіжного виробництва (Sabre Red і Pepper KO)

Стаття опублікована в журналі "Світ захоплень: Мисливство&Зброя"в № 5 за 2018 рік.

Автор: Сергій Поліщук

Товари новини
Газовий балончик Klever Pepper KO Fog аерозольний. Обсяг - 50 млГазовий балончик Klever Pepper KO Fog аерозольний. Обсяг - 50 мл
Код: 4290031
226 грн.
Наявність у містах
Газовий балончик Еколог "Терен-4"Газовий балончик Еколог "Терен-4"
Код: 10200003
85 грн.
Наявність у містах
Газовий балончик Klever Pepper KO Jet струменевий. Обсяг - 50 млГазовий балончик Klever Pepper KO Jet струменевий. Обсяг - 50 мл
Код: 4290032
226 грн.
Наявність у містах
Газовий балончик Еколог "Перець-4"Газовий балончик Еколог "Перець-4"
Код: 10200042
100 грн.
Наявність у містах
Газовий балончик Sabre Red Magnum 60 струменевий. Обсяг - 72 млГазовий балончик Sabre Red Magnum 60 струменевий. Обсяг - 72 мл
Код: 4290039
546 грн.
Наявність у містах
Газовий балончик Еколог "Перець-1Б"Газовий балончик Еколог "Перець-1Б"
Код: 10200029
85 грн.
Наявність у містах
Газовий балончик Еколог "Перець-1М"Газовий балончик Еколог "Перець-1М"
Код: 10200030
93 грн.
Наявність у містах
Газовий балончик Klever Pepper KO Fog аерозольний. Об’єм - 40 млГазовий балончик Klever Pepper KO Fog аерозольний. Об’єм - 40 мл
Код: 4290046
201 грн.
Наявність у містах
Газовий балончик Sabre Red Tactical Gel гелевий. Обсяг - 53 мл З чохлом на реміньГазовий балончик Sabre Red Tactical Gel гелевий. Обсяг - 53 мл З чохлом на ремінь
Код: 4290038
882 грн.
Наявність у містах
Газовий балончик Еколог "Шип-1Б" струменевийГазовий балончик Еколог "Шип-1Б" струменевий
Код: 10200027
90 грн.
Наявність у містах
Респіратор Sabre Readi MaskРеспіратор Sabre Readi Mask
Код: 4290072
546 грн.
Наявність у містах
2019-05-13 17:38:29
Головна
Мій аккаунт
Каталог
Кошик
інше