0 800 600 002
Наявність у магазинах
Відстежити замовлення
Каталог товарів
0 800 600 002
ІбісВсі записиВи тут: Як правильно ловити сома?
Категорії

Як правильно ловити сома?

Як правильно ловити сома?

«Не ходи купатися на річку біля глибокої ями, бо сом за ногу вхопить та з’їсть» – саме так нас часто лякали старші люди, щоб ми не лізли купатися в глибокі й небезпечні місця. Ми подорослішали і того сома вже не боїмося, а хочемо піймати та зрозуміти, що то за риба сом, і відплатити йому за страхи усіх дітей. А можливо навіть і самому його з’їсти. Чому то є така міфічна і страшна риба? Напевно, тому що досягає гігантських розмірів, обережна, живе в глибоких, важкодоступних місцях і не часто трапляється на гачок. Можливо тому рибалка на сома, особливо на трофейного, вважається справою для досвідчених і терплячих риболовів. Трофейний сом, на мою думку, починається з 20+ кг, а з 50+ кг – то вже гігантський.

Щоб зрозуміти, як ловити сома, ви маєте знати спосіб його життя та харчування. Це всеїдна риба, яка зазвичай обирає різноманітну та максимально калорійну їжу, багату на білок та жири. Широка паща дозволяє пакувати в шлунок здобич будь-якої форми та розміру. Тобто сом, вагою 10 кг, легко зможе повечеряти широчезним кілограмовим лящем. При такій пащі сом ще й апетит має богатирський. На деяких платних водоймах соми виїдають всю рибу, а ще постійно ловляться на бойли при ловлі коропа. Єдине, що рятує від знищення інших риб, раків та жаб, то це дуже коротка сезонна прожерливість сома.

Особливості рибалки на сома

Сезон активного кльову починається у травні та дуже залежить від температури води. Потім активність поступово зростає до настання перших холодних літніх ночей. Щойно вода починає мінімально вистигати, то риба так само прохолодніше починає ставитись до ваших приманок. Ловля сома восени можлива лише у вересні та за наявності теплих днів. У жовтні та листопаді він попадається приловом у тих, хто ловить судака балансирами на фарватерних ямах. До того ж в 50% ситуацій він багриться, а не атакує пащею, як належить. Ловля сома взимку не дає результату. Відносно невелика кількість сома у наших водоймах – це одна з найголовніших причин, чому ви його не часто ловите. Сом активніший вночі, а ви у цей час спите вдома. Щоб його спіймати, треба частіше зі своїми снастями ночувати на березі водойми.

Як правильно ловити сома?

Якщо ви пригадаєте випадки, коли у вас щось велике клювало, вимотувало десятки метрів шнурів і обривало снасть, то це з великим відсотком ймовірності був саме сом.

Цілеспрямована ловля сома з берега можлива на донки з використанням різних насадок та наживок. Сезон активної ловлі починається у травні й триває до кінця вересня. Для тих, хто ловить виключно на штучні приманки, також є шанс піймати сома на джиг або воблер. Спеціально цілий день з потужним комплектом полювати за сомом з берега – то є справа для максимально вмотивованих, бо ви можете за день не отримати жодного клювання, а іноді й за тиждень поспіль. Найчастіше це буває випадковий прилов, при полюванні за судаком, коли потужності спінінга та шнура не вистачає боротись з трофейним сомом, тому він обриває снасть.

Ловля сома з човна на штучні й натуральні приманки починається влітку, коли закінчується нерестова заборона, і триває до кінця вересня. Така ловля дає вам максимум можливостей, щоб дістатися до місць його проживання і харчування. Також з човном є можливість плисти за рибою, коли вона намагається втекти, вимотуючи десятки метрів шнура.

Як правильно ловити сома?

На що ловити сома?

Ще один різновид ловлі, для якого потрібен човен, – це ловля сома на перемет. Це пасивна, а часто браконьєрська снасть, чисто для добування риби, яка не дасть вам задоволення від клювання та боротьби з трофеєм. Її основа – це цупкий шнур з розривним навантаженням від 100 кг, на якому через кожні 5 метрів стоїть повідець з товстої жилки з потужним гачком, який має втримувати рибу вагою 20+ кг, водночас не зламатись та не розігнутись. Головне пам’ятати, що законом дозволяється до 7 гачків на одного риболова, а тому важливо не порушувати правила, навішавши на перемет більше гачків, аніж потрібно. Ставлять перемет на якорях з кожного боку вагою 10 кг і більше, як правило, на ніч поблизу фарватерних ділянок річки. Для наживки чи насадки використовуємо те саме, що і на донку. Але наживка має бути дуже якісно та міцно зафіксована на гачку, щоб дрібна риба за ніч не обскубала. Часто трофейний сом на перемет затягує снасть в корчі, якщо він був не надійно заякорений, або за довгу ніч перетирає повідець або основний шнур об жорстке дно.

Результативна ловля сома на квок є можливою лише з човна і за наявністю музикального слуху. Ви маєте знайти на річці або водосховищі придатні глибини, вийти туди на човні й на потужному шнурі опустити свою наживку або насадку у середні шари води. Далі починаєте самим девайсом під назвою «квок» робити «плюхи» по воді поки не почне з’являтися характерний звук, що і нагадує «квок». Як дізнатися, що ви все робите правильно? Якщо на точці, де гарантовано є сом, після певних звуків на екрані вашого ехолота почалися підйоми здоровенних символів риб до вашої наживки – то значить ви на вірному шляху.

Якщо при цьому немає клювань, то може бути проблема в насадці чи наживці, або потрібно змінити глибину, на якій вона знаходиться. Та до чого ж тут музикальний слух? Річ у тім, що квоки виготовляють з різних матеріалів (залізо, деревина), і різної форми роблять п’яту, якою ви і хлюпаєте по воді. Досвідчені квочатники шарять, які матеріали, який саме звук видають, і як форма п’ятки та кут, під яким ви нею хлюпаєте, впливає на привабливу «музику», яку чує сом. По типу оснащення та наживки це схоже на ловлю сома на донку, тільки там треба далеко закидати, а тут вертикально ловити. Результативною така ловля є лише по теплій воді та за майже штильової погоди, бо при хвилях квок не дає правильного звуку.

На що клює сом?

Тепер розберемося, на що клює сом, в насадках і наживках. Найбільш популярними наживками загальнодоступних і універсальних для різних водойм є м’ясо перловиці (вона ж мідія річкова), пучок п’явок, м’ясо раків. Також міфічними, але в реальності, мало вживаними є ловля сома на жабу, на горобця, на капустянку, а також можлива і ловля сома на печінку. Ось тепер подумайте, де ви візьмете навіть одного горобця, не кажучи вже про декількох. А печінка є досить крихкою за консистенцією та гарантовано не підходить, щоб її з берега вдалину закидати донкою, а при ловлі на перемет її максимально швидко обскубає дрібнота інших видів риб. Також можна ловити сома на живця великого розміру – це універсальна наживка, на яку можливо піймати й інші види риб. При цьому живець міцно тримається на гачку і його легко добувати.

Особливості поведінки сома?

Старт ловлі сома весною залежить від температури води. Коли вода прогріється вище 15 градусів, він починає стабільно ловитись. Як правило, це вечірня і нічна ловля на донки, оскільки приманка досить малорухома, навіть неактивному сому зручно її знайти і з’їсти. Але у нас риболови-сомятники більше слідкують за нерестом верховодки та чехоні, який настає після середини травня. Тому що в цей період сом підходить на прибережні мілини і активно харчується жирною ікряними рибами, а ваш воблер може бути цілком на неї схожим.

Як правильно ловити сома?

Нерест сома припадає на початок червня. Перед нерестом і після нього сом харчується досить інтенсивно, тривалої паузи у кльові не помічено. Як і у всіх хижих риб, активність сома дуже залежить від його розміру. Тому не можна узагальнено сказати, коли клює сом, бо все залежить від купи факторів. Маленькі пуголовки вагою до 3-х кг можуть активно харчуватися весь світловий день і весь період теплої води. Усім молодим хижакам потрібно максимально швидко рости і займати найкращі місця у водоймі, та не боятися, що їх з’їдять старші брати. Чималий сом починає свою активність з обіду, і вона набирає свого піку за годину після заходу сонця. Потім активність спадає, і другий короткий сплеск починається за годину до світанку і за дві години після світанку сходить на нуль.

Важливу роль для полювання за трофейним сомом відіграє погода. Найкращі варіанти – це стабільний літній антициклон з чистим небом і штильовою погодою. У вітряну погоду, коли вода, як парне молоко, та зеленого кольору, на великих водосховищах сом виходить на глибини 2-3 м з травою і починає там харчуватися раками. Іноді в таких умовах він ловиться на тролінгові воблери, які повільно проводяться в середніх шарах води над глибинами 4-6 м. Усі соми на спінінг, яких я ловив улітку або ловили мої напарники, були піймані саме у вітряну погоду з великими хвилями. Дехто каже, що на мілинах ці хвилі підіймають муть над дном, і раки починають вилазити з трави й інтенсивніше переміщуватись поза укриттями. Силіконові приманки при цьому найчастіше ракоподібні або віброхвости.

Як правильно ловити сома?

Також влітку при вітряній погоді сом на тролінг може цілеспрямовано ловитись. На початку осені соми на джиг ловились у вітряну погоду, але водночас на більших глибинах – 5 м і глибше. За цих обставин найчастіше результат дають класичні віброхвости.

2023-03-16 00:00:00
Головна
Каталог
Кошик
інше