0 800 600 002
Відстежити замовлення
ГоловнаВсі записиНожиВи тут: Виживання
Категорії

Виживання

Отже, ви опинилися серед дикої природи, і з інструментів у вас — тільки ніж…

Прочитавши тему даної статті, я почав згадувати довгий перелік важливих навичок, необхідних для виживання в умовах дикої природи. Наприклад, сюди можна віднести вміння рубати гілки (з чим і справді складно посперечатися).


   Новый Garberg от Morakniv — теперь из углеродистой стали


Новий Garberg від Morakniv — тепер з вуглецевої сталі

Я склав узагальнений перелік навичок, які, на мою думку, безпосередньо впливають на виживання в ситуаціях, коли доводиться покладатися лише на старий, перевірений мисливський ніж. Отже, очевидно, що головними умовами нашого виживання стануть: обладнання укриття і розведення вогню — а навички, пов'язані з цими двома завданнями, будуть у пріоритеті.

Заготівля матеріалу для вогнища

Розведення будь-якого вогнища передбачає попередню заготівлю труту, розпалу і , себто, палива. У зв'язку з цим нам необхідно розуміти, наскільки ефективно і швидко наш ніж дозволяє заготовити всі три складові, не забуваючи також про те, що сам ніж має певний ресурс, якого повинно вистачити на максимальний термін. Правило номер один нашій теорії щодо економії ресурсів свідчить, що нам не слід використовувати ніж, якщо без цього можна обійтися.

   Раскалывание полена Розколювання поліна

Пошукайте в лісі сухі гілки відповідного розміру, які послужать розпалом і основним паливом для багаття. Звичайно, швидше за все, за законом жанру, найбільш потрібних речей, коли вони особливо необхідні, не виявиться під рукою (або вони будуть у непридатному стані). Тому повернемося до нашого ножа. Трутом добре служить кора таких дерев, як кедр або тополя, вона відрізняється високою горючістю і простотою обробки у тому випадку, якщо ви захочете зробити з неї так зване «пташине гніздо» (Birds nest) або «деревний клубок» (Tinder bundle). На мою думку, це два різних підходи для двох різних випадків з порівняною масою горючої речовини, яка допоможе запалити розпал і основне паливо. «Пташине гніздо» містить в середині добре оброблену деревину, яка уловлює тліючі жарини аналогічно до лучкової дрилі — в той час як «деревний клубок» є менш вимогливим у підготовці та допускає використання деревини будь-якої якості, при цьому виглядає як кулька обробленої деревини, яка запалюється за допомогою відкритого вогню або фероцерієвого стрижня. Ми прагнемо звести до мінімуму використання ножа під час підготовки труту — і тому заточений під кутом 90 градусів обух, що трохи нагадує столярну циклю, стає приємним бонусом у ножа Garberg. Ми можемо використовувати обух ножа для зняття тонкої стружки з деревини — наприклад, стволового осмолу і більш м'яких частин. Мені здається, це більш ефективно, ніж використання розпущеної деревини, і потребує менше роботи ножем, ресурс якого ми намагаємося зберегти.

   Подготовка растопки с помощью острой кромки обуха Підготовка розпалу з допомогою гострої кромки обуха

Для підготовки розпалу й основного палива нам, швидше за все, доведеться розколювати поліна вздовж волокон, а також рубати їх упоперек для зменшення довжини. Зрозуміло, що рубати поперек доведеться лише в тому випадку, якщо не вдасться зламати гілку або поліно руками (або використовуючи в якості важеля роздвоєне дерево). Рубка за допомогою ножа сама по собі є сумнівним рішенням — але в ситуаціях, коли нічого іншого під рукою немає, ця опція стає неоціненною. Як і в будь-якій справі, тут є деякі тонкощі. Перш за все, спробуйте підібрати деревину без сучків і якомога меншого діаметру, і по можливості користуйтеся ножем з накладним монтажем рукоятки. Коли вам потрібно розділити волокна деревини, завжди намагайтеся нанести перший удар по середній частині леза, після чого у розкол, що утворився, вбийте дерев'яний клин, за допомогою якого і продовжуйте розколювання. Пам'ятайте, що не варто намагатися розколоти поліно, діаметр якого не дозволяє кінчику леза виступати з протилежної його сторони хоча б на дюйм — якщо вам буде потрібно нанести ще один удар по ножу, то слід бити по кінчику леза, але ні в якому разі не по рукоятці. Важливо також не забути про підкладку під поліно на випадок, якщо останнє буде розколоте до самого низу — так ви зможете вберегти лезо від пошкодження об грунт або які-небудь тверді предмети.

Добування вогню

01-2018-08Важливо розуміти, що ніж є важливим інструментом для добування вогню, включаючи роботу з фероцерієвим стрижнем, а також для використання в якості кресала для кременя. В даному випадку Garberg HC Black Steel Blade має велику перевагу, оскільки є справжнім багатофункціональним інструментом. Його обух має пряму заточку, дозволяє працювати фероцерієвим стрижнем, що дає нам ряд переваг. Перш за все, нам не потрібно турбуватися про вибір і носіння спеціального інструменту для висікання іскор зі стрижня. Ніж забезпечує істотно більший важіль для ударів по стрижню, ніж будь-який інший імпровізований інструмент (на кшталт обрізка полотна пилки), що робить його більш ефективним. Потрібно розуміти, що фероцерієві стрижні призначені для надзвичайних ситуацій, тому необхідно домогтися максимального сходження матеріалу при кожному ударі (саме з цієї причини великі м'які стрижні кращі за дрібні та тверді). Тим самим ми можемо прикласти більше зусилля і збільшити площу поверхні стрижня, що контактує з лезом ножа.


   Использование ферроцериевого стержня для разведения огня

Використання фероцерієвого стрижня для розведення вогню

Тепер про переваги сталі з високим вмістом вуглецю. Після того, як ми нарешті добули вогонь, нам необхідно його підтримувати. Для цього може стати в нагоді непотрібне ганчір'я, або природні матеріали на кшталт гнилої деревини, грибів, очерету. Все це пізніше можна буде підпалити різними способами — наприклад, склавши у вигляді пташиного гнізда і висікаючи іскри за допомогою каменюки й обуха ножа з сталі з високим вмістом вуглецю.

Висікання іскри

Звичайно, читач може сказати, що за допомоги ножа можна просто виготовити лучкову дриль. І це дійсно так, але все ж нам варто почати з простих і доступних навичок, поступово переходячи до більш примітивних. Чесно кажучи, я не дуже добре уявляю себе деінде без запальнички і фероцерієвого стрижня в піхвах або в кишені.

Нарізка гілок

Ця навичка стає необхідною, коли для спорудження тимчасового житла у вашому розпорядженні є тільки те, що може дати вам ліс. 01-2018-06Зрозуміло, гнучкість щойно зрубаних гілок дає неоціненні переваги (дозволяючи, наприклад, зробити аркоподібний дах у вашому курені). Крім того, міцність сухої деревини може піднести вам неприємний сюрприз. Нарізка гілок досить проста: достатньо зігнути гілку, створивши навантаження на її волокна, і різати під кутом у напрямку її серцевини.

Валка дерев

Відразу обмовлюся, що ми зараз не маємо на увазі дерева віком у п’ятдесят років, для валки яких краще підійде сокира (можливо, навіть у поєднанні з пилкою). Мова йде про дерева з діаметром ствола 10-12 см, які ми не можемо зігнути і звалити вертикальним врубом.  Техника «бобриного реза» в действии


Техніка «бобриного різа» в дії

Тема цієї статті стосується лише тих аспектів, які стосуються виживання за допомогою ножа — і, відповідно, нас цікавить сухостій і дерево, придатне для будівництва житла і розведення вогню. Техніка, яку ми будемо використовувати, називається «бобриним різом» (Beaver chewing). Вона передбачає вирубку за допомогою леза ножа V-подібної виїмки, що оперізує ствол, з наступним поступовим зменшенням його діаметра до тих пір, поки ми не зможемо звалити його вручну з метою подальшого використання та обробки.

Створення зарубок

Ця навичка потрібна, насамперед, для спорудження житла, але також може стати в нагоді для більш простих завдань (наприклад, встановлення казанка над вогнем, виготовлення капкана або банальних кілочків для намету). Нехай вас не дивує увага до такої, здавалося б, дрібниці — за допомогою звичайних зарубок без єдиного цвяха будується дерев'яний будинок. Зарубка на дереві також може зробити більш надійним зав'язаний на ньому вузол.  Garberg с клинком из «нержавейки»


Garberg з клинком з «нержавійки»

Зарубки забезпечують з'єднання дерев'яних деталей. Я вважаю, що найбільш важливою, хоч і дещо рудиментарною, навичкою є вміння робити зарубку у вигляді цифри 7, паз для дерев'яного зрубу і V-образну зарубку. За їх допомоги можна побудувати практично все необхідне для виживання в дикій природі.

Стаття опублікована в журналі "Світ захоплень: Мисливство&Зброя" в № 1 за 2018 рік

Товари новини
Ніж Morakniv GarbergНіж Morakniv Garberg
Код: 23050150
2010 грн.
Забрати в магазині
Ніж Morakniv Garberg Black CarbonНіж Morakniv Garberg Black Carbon
Код: 23050157
2660 грн.
Забрати в магазині
Ніж Morakniv Garberg Black Carbon Multi-MountНіж Morakniv Garberg Black Carbon Multi-Mount
Код: 23050156
2390 грн.
Забрати в магазині
Ніж Morakniv Garberg Multi-MountНіж Morakniv Garberg Multi-Mount
Код: 23050127
2090 грн.
Забрати в магазині
03.09.2018 16:52:43